Item 3 Part A Carbon monoxide gas reacts with hydrogen gas to form methanol via
ID: 695300 • Letter: I
Question
Item 3 Part A Carbon monoxide gas reacts with hydrogen gas to form methanol via the following reaction: Identify the limiting reactant and determine the theoretical yield of methanol in grams. Express your answer with the appropriate units. CO(g) + 2H2 (g)-CH,011(g) A 1.65 L reaction vessel, initially at 305 K contains carbon monoxide gas at a partial pressure of 232 mmHg and hydrogen gas at a partial pressure of 393 mmHg Value Units You may want to reference (pages 444-446) Section 10.10 while completing this problem. Submit My Answers Give Up Provide Feedback ContinueExplanation / Answer
PCO = 232mmHg = 232/760 = 0.305atm
V = 1.65L
T = 305K
PV = nRT
n = PV/RT
= 0.305*1.65/0.0821*305 = 0.02 moles of CO
PH2 = 393mmHg = 393/760 = 0.517atm
V = 1.65L
T = 305K
PV = nRT
n = PV/RT
=0.517*1.65/0.0821*305 = 0.034 moles of H2
CO + 2H2 --------------------> CH3OH
1 mole of CO react with 2 moles of H2
0.02 moles of Co react with = 2*0.02/1 = 0.04 moles of H2
H2 is limiting reactant
CO + 2H2 --------------------> CH3OH
2 moles of H2 react with CO to gives 1 moles of CH3OH
0.034 moles of H2 react with CO to gives = 0.034*1/2 = 0.017 moles of CH3OH
mass of CH3OH = no of moles * gram molar mass
= 0.017*32 = 0.544g
theoritical yield of CH3OH = 0.544g >>>.answer
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.