8. Calculate the pH of a solution prepared by mixing 0.00255 moles of HCl in 150
ID: 695166 • Letter: 8
Question
8. Calculate the pH of a solution prepared by mixing 0.00255 moles of HCl in 150.0 mL of water. (Report your answer to 2 decimal places)
9. Calculate the pH of a solution prepared by mixing 0.00125 moles of C6H5COO- (Ka = 6.5 x10-5) in 150.0 mL of water. (Report your answer to 2 decimal places)
10. How much 1.50 M CH3COOH (Ka=1.8 x10-5) is required to prepare a 100.0 mL solution of CH3COOH with a pH of 2.60.
11. How much 0.150 M HCl is required to prepare a 100.0 mL solution of HCl with a pH of 2.10.
The rate of for the reaction was determined experimentally to be: R = k[NO2]2
Based on the information presented above, doubling the concentration of CO2 will:
a. Decrease the reaction rate by 1/2
b. Not change the reaction rate
c. Increase the reaction rate by 2
d. Increase the reaction rate by 4
The rate of for the reaction was determined experimentally to be: R = k[C4H6][I2]2
Based on the information presented above, doubling the concentration of I2 will:
a. Decrease the reaction rate by 1/2
b. Not change the reaction rate
c. Increase the reaction rate by 2
d. Increase the reaction rate by 4
23. Which of the following metals will result in the biggest gap when complexed with the CN- ion?
a. Fe+
b. Fe2+
c. Fe3+
d. Fe4+
Explanation / Answer
8)
concentration of HCl = moles of HCl / volume in L
= 0.00255 mol / 0.1500 L
= 0.0170 M
So,
[H+] = 0.0170 M
we have below equation to be used:
pH = -log [H+]
= -log (1.7*10^-2)
= 1.77
Answer: 1.77
Only 1 question at a time please
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.