The water-gas shift reaction plays an important role in the production of clean
ID: 693531 • Letter: T
Question
The water-gas shift reaction plays an important role in the production of clean fuel from coal. CO(g) + H2O(g) CO2(g) + H2(g) After reacting for a period of time at 700K, the reaction mixture contains 0.253 atm of CO, 0.586 atm of H2O, 5.62 atm CO2 and 5.62 atm H2. rxn rxn with temperature. Substance: CO(g) H2O(g) CO2(g) H2(g) H f (kJ/mol): -110.5 -241.8 -393.5 0 S(J/mol·K): 197.7 188.8 213.7 130.7 Is the reaction at equilibrium? If not, in which direction will the reaction proceed to reach equilibrium?
Explanation / Answer
CO(g) + H2O(g) <----> CO2(g) + H2(g)
after a period time the pressures are given as
For CO = 0.253 atm and For H2O = 0.586 atm
For Co2 = 5.62 atm and for H2 = 5.62 atm.
From the above data there are unequal pressures are present so the reaction is not in equilibrium.and The products pressure is high compared to reactants so the reaction shifs its direction towards reactant side i.e., in backward direction.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.