EXAMA ISA device operates at a frequency of 5 x 1014 What is the wavelength of t
ID: 693377 • Letter: E
Question
EXAMA ISA device operates at a frequency of 5 x 1014 What is the wavelength of this radiation? a, 600 b" 1.67 x 1031 e. 3.98 x 10-ji d, 00994 m e. 3.32 x 10-1. 16. If the de Broglie wavelength of am electron is 44 nm, what is its velocity? The mass of an electron is 9.11 x 1o- kg a. 6.0 x 10- m/s b. 1.2 x 101 m's c. 1.7 x 10 m/'s d. 3.1 x 1010 m's e. 4.8 10-2 ms 17. It is relatively easy to change the temperature of a substance that a. is very massive b. is an insulator. e. has a high specific heat capacity d. has a low specific heat capacity e. is brittle 18. Which of the following statements is/are CORRECT? A paramagnetic substance is attracted to a magnetic field. 3. Atoms with one or more unpaired electrons are paramagnetic. 19. What is the energy per mole of photons of light with a wavelength of 812.4 nm? 2. An atom with no unpaired electrons is ferromagnetic. a. I only b. 2only c. 3 only d. 1 and 3 e. 1,2, and 3 a. 2.45 x 10-19 kJ/mol b. 4.89× 1014 klinol c. 2.22 × 1035 klmol d. 3.69× 1014 klinol e. 1.47 x 102 kJ/molExplanation / Answer
15) C = VL
c = light velocity = 3*10^8 m/s
v = frequency = 5*10^14 Hz
L = wave length of X-RAY = x
3*10^8 = l*(5*10^14)
L = 6*10^-7 m
= 600 nm
answer: a
16) from debroglies equation
wavelength(l) = h/mv
K.E = kinetic energy = ?
l = wavelength = 44 nm = 44*10^-9 m
m = mass of electron = 9.11*10^-31 kg
h = 6.625*10^-34 j.s
44*10^-9 = (6.625*10^-34)/(9.11*10^-31*v)
v = velocity of electron = 1.65*10^4 m/s
answer: C
17) answer: d.has a low specific heat capacity
18) answer: d. 1 and 3
19) Energy per mol (E) = N0*hc/l
N0 = avagadros number = 6.023*10^23
h = planks constant = 6.625*10^-34 j.s
c = light velocity = 3*10^8 m/s
l = wavelength = 812.4 = 812.4*10^-9 m
= (6.625*10^-34*3*10^8/(812.4*10^-9))*6.023*10^23
= 147.35 kjoule/mol
answer:e
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.