The rate constant for a certain reaction is k = 4.20x10-3 s-1 . If the initial r
ID: 693089 • Letter: T
Question
The rate constant for a certain reaction is k = 4.20x10-3 s-1 . If the initial reactant concentration was 0.950 mol L-1, what wi the concentration be after 18.0 minutes? Express your answer with the appropriate units. Hints ? 0.886M Submit My Answers Give Up Incorrect; Try Again; 3 attempts remaining; no points deducted Part B A zero-order reaction has a constant rate of 1.50x10* mol Ls1. If after 35.0 seconds the con 9.00×10-2 mol L i, what was the initial concentration? Express your answer with the appropriate units. Hints Value Units Submit My Answers Give UpExplanation / Answer
1)
we have:
[A]o = 0.950 M
t = 18.0 minutes = 18.0*60 s = 1080 s
k = 4.20*10^-3 s-1
use integrated rate law for 1st order reaction
ln[A] = ln[A]o - k*t
ln[A] = ln(0.95) - 4.2*10^-3*1080
ln[A] = -0.0513 - 4.2*10^-3*1080
ln[A] = -4.5873
[A] = 1.018*10^-2 M
Answer: 1.02*10^-2 M
B)
we have:
[A] = 0.09 M
t = 35.0 s
k = 1.5*10^-4 s-1
use integrated rate law for 1st order reaction
ln[A] = ln[A]o - k*t
ln(0.09) = ln[A]o - 1.5*10^-4*35
ln[A]o = -2.4079 + 1.5*10^-4*35
ln[A]o = -2.4027
[A]o = 0.0905 M
Answer: 0.0905 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.