The pH of an unknown solution is 1.04. Calculate the [H,o for this solution. (M)
ID: 692521 • Letter: T
Question
The pH of an unknown solution is 1.04. Calculate the [H,o for this solution. (M) Question 25 A 0.0250 M sample of vinegar, which is an aqueous solution of acetic acid, CH3COOH, requires 16.2 mL of 0.500 M NaOH to reach the endpoint in a titration. What volume (mL) of the acetic acid was in the original solution? CH3COOH(aq) + NaOH(aq) CH3COONa(aq) + H2O(l) Question 26 Calculate the [H3O+] of each aqueous solution with the following [OH- NaOH, 1.0 x 102 M aspirin, 1.8 x 10-11 M A. 4.0e-9 M B. 1.0e-9 M C. 5.6e-4M D. 1.0e-12 M E/milk of magnesia, 1.0 x 10-5 M sea water, 2.5 x 10-6 MExplanation / Answer
1.concentration of H+ = concentration of H3O+
ph = -log(concentration)
1.04= ph= -log (H+)
log(H+)=-1.04
H+ = 9.1 *10^-2
2. for the above equation 1 mole acid is treated by 1 mole of base
so ,
so molarity * volume of NaOH = molarity * volume of CH3COOH
0.5 * 16.2 = 0.0250 * vol
volume = 8.1/0.0250 = 324 ml .
3. Kw = Kacid * Kbase
Kw =10^-14(for NaOH = 1.0 * 10^-2) means OH = 10^-2
10^-14/1.0* 10^-2= 1.0 * 10^ -12 M.......
for aspirin
10^-14 / 1.8 * 10^-11 = 5.6 *10^-4M
for milk of magnesia
10^-14/1*10^-5 = 1.0 * 10^-9 M
for sea water
10^-14 / 2.5 *10^-6 = 4*10^-9M
IF U SATISFY WITH THE SOLUTION PLEASE LIKE IT ....................THNKXXXXXXX
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.