The following data has been calculated from the chromatogram. The column is 100
ID: 692250 • Letter: T
Question
The following data has been calculated from the chromatogram. The column is 100 cm long and the unretained marker takes 2 minutes to be detected. Calculate the resolution for the peaks (A-B, B-C). How long must the column be in order to have baseline resolution? Assume the plate height, flow rate, selectivity and retention factor (capacity factor) will remain constant. If you use a shortcut equation in calculating the resolution, justify.
Compound Plate Number Retention Factor A 2450 6.4 B 2500 7.8 C 2850 8.8Explanation / Answer
Formula,
Resolution (Rs) = {[sq.rt.(N)[(alpha - 1)/alpha][k/(1 + k)]}/4
with,
N = plate number
alpha = ratio of retention factors
k = retention factor for higher peak
For A-B,
N = (2450 + 2500)/2 = 2475
alpha = 7.8/6.4 = 1.22
k = 7.8
Resolution (Rs) = {[sq.rt.(2475)[(1.22 - 1)/1.22][7.8/(1 + 7.8)]}/4
= 2.0
For B-C
N = (2500 + 2850)/2 = 2675
alpha = 8.8/7.8 = 1.13
k = 8.8
Resolution (Rs) = {[sq.rt.(2675)[(1.13 - 1)/1.13][8.8/(1 + 8.8)]}/4
= 1.3
With plate height (H) a constant, the column length (L) is directy proportional to the plate number (N)
L = H x N
H = constant
So the length of column would be dependent upon the plate number in both the cases for the baseline resolution.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.