Heat Capacity Part A Learning Goal: It takes 53.0 J to raise the temperature of
ID: 691917 • Letter: H
Question
Heat Capacity Part A Learning Goal: It takes 53.0 J to raise the temperature of an 10.1 gpiece of unknowm metal from 13.0 Cto 24.4 C What is the specific heat for the metal? Express your answer with the appropriate units. To understand the concepts of heat capacity, specific heat, and molar heat capacity. Heat capacity, C, is the amount of energy required to raise the temperature of a substance by exacty 1 degree Celsius. The energy needed to warm an object ncreases as the mass of that object increases. We see this in our everyday life, For example, we know that it takes much more energy to heat a large tank of water than a small cup, Because of this dependence on mass, experimentally determined heat capacities are always reported in terms of the amount of the substance that is heated One method is to report how much energy it takes to raise the temperature of one mole of a substance by exactly 1 degree Celsius. This value is the molar heat capacity, which has the symbol Cp The molar heat capacity is given in the units J/(mol . A second method is to report how much energy it takes to raise the temperature of one gram of a substance by exactly 1 degree Celsius. This value is the specific heat, which has been given the symbol Cs The units for specifric heat are Hints CValue Units Submit My Answers Give Up Parts B and C The next two questions pertain to silver. They have nothing to do with unknown metal described in Part A The heat capacity of a substance is therefore related to the energy q needed to raise its temperature by an amount T, That is, q-nCp47w here n denotes the number of moles of the substance, or q = mCARhere m denotes the number of grams of the substance. Part B The molar heat capacity or silver is 25.35 J/nol·0How much energy would it take to raise the temperature of 10.1 gof siver by 14.2°C? Express your answer with the a Hints Value Units Submit My Answers Give Up Part C What is the specific heat of silver? Express your answer with the appropriate units. Hints Value Units Submit My Answers Give UpExplanation / Answer
A)
we have:
Q = 53 J
m = 10.1 g
Ti = 13 oC
Tf = 24.4 oC
we have below equation to be used:
Q = m*C*(Tf-Ti)
53.0 = 10.1*C*(24.4-13.0)
C = 0.460 J/g.oC
Answer: 0.460 J/g.oC
B)
molar mass of silver = 107.87 g/mol
molar heat capacity = 25.35 J/mol.oC
use:
specific heat capacity = molar heat capacity / molar mass of silver
= (25.35 J/mol.oC)/(107.87 g/mol)
= 0.235 J/g.oC
we have:
m = 10.1 g
C = 0.235 J/g.oC
deltaT = 14.2 oC
we have below equation to be used:
Q = m*C*deltaT
Q = 10.1*0.235*14.2
Q = 33.7 J
Answer: 33.7 J
C)
specific heat capacity = 0.235 J/g.oC
As found above
Answer: 0.235 J/g.oC
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.