When heated, CaCO 3 decomposes as follows: CaCO 3 (s)<==========>CO 2 (g) +CaO (
ID: 691761 • Letter: W
Question
When heated, CaCO3 decomposes as follows:CaCO3 (s)<==========>CO2 (g) +CaO (s)
In an experiment, 7.00 g of CaCO3 was placedin a .500-L container and when it was heated to a constanttemperature, 50% of the solid decomposed. What is the value ofKc (equilibrium constant) under these conditionsfor this reaction?
CaCO3 (s)<==========>CO2 (g) +CaO (s)
In an experiment, 7.00 g of CaCO3 was placedin a .500-L container and when it was heated to a constanttemperature, 50% of the solid decomposed. What is the value ofKc (equilibrium constant) under these conditionsfor this reaction?
Explanation / Answer
mass of CaCO3 is , m = 7 g Molar mass of CaCO3 is = 40 + 12 + 3*16 = 100 g /mol Volume V = 0.5 L Molarity M = ( mass / Molar mass ) / Volume in L = ( 7 / 100 ) / 0.5 = 0.14 M Since 50% of the solid decomposes so the concentration is 0.14/ 2 = 0.07 M CaCO3 (s) <=====>CO2 (g) +CaO (s) initialconc 0.14 0 0 change 0.07 0.07 0.07 Equbconc. 0.14-0.07 0.07 0.07 = 0.07 Equilibrium constant Kc = ([CO2 ] [ CaO] ) / [CaCO3] = ( 0.07 * 0.07 ) / 0.07 = 0.07Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.