Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The following data are from total solids and total volatilesolids tests on a was

ID: 691267 • Letter: T

Question

The following data are from total solids and total volatilesolids tests on a waste water sample. Calculate the total andvolatile solids concentrations in mg/L Mass of Empty dis= 68.942 g Mass of dish plus dry solids= 69.049 g Mass of dish plus ignited solids= 69.003 g volume of wastewater sample=100mL The following data are from total solids and total volatilesolids tests on a waste water sample. Calculate the total andvolatile solids concentrations in mg/L Mass of Empty dis= 68.942 g Mass of dish plus dry solids= 69.049 g Mass of dish plus ignited solids= 69.003 g volume of wastewater sample=100mL

Explanation / Answer

mass of dry solid = mass of dish plus dry solids - mass of emptydish                          = 69.049g - 68.942 g                          = 0.107g This is the mass of dry solids in 100 mL of waste water. So Total solids = 0.107 g / 0.1 L = 1.07 g/ L = 1070 mg / L . Mass of non volatile solid = mass of dish plus dry solids - mass ofdish plus ignited solids                                    = 69.049 g - 69.003g                                      = 0.046 g Total volatile solids = 0.046 g / 0.1 L = 0.46 g/ L = 460 mg /L

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote