A pop bottle contains 2.00 L of carbonated pop and 82.8 mL ofhead space (open sp
ID: 690925 • Letter: A
Question
A pop bottle contains 2.00 L of carbonated pop and 82.8 mL ofhead space (open space above the pop). The solution contains4.27x10-2 mol/L H2CO3 and the headspace contains an equilibrium CO2 pressure of 927 mmHgat 5oC CO2(g) + H2O(l) <--->H2CO3 (aq) Determine Kc for this system from this data. Pleaseshow your work. Ans: 0.798 A pop bottle contains 2.00 L of carbonated pop and 82.8 mL ofhead space (open space above the pop). The solution contains4.27x10-2 mol/L H2CO3 and the headspace contains an equilibrium CO2 pressure of 927 mmHgat 5oC CO2(g) + H2O(l) <--->H2CO3 (aq) Determine Kc for this system from this data. Pleaseshow your work. Ans: 0.798Explanation / Answer
Molarity of H2CO3 = 4.27 * 10^-2 mol/ L . given Pressure of CO2 = 927 mm Hg = (927 / 760) atm = 1.21974atm Volume = 82.8 mL = 0.0828 L T = 5 C = 278 K . Moles of Carbon dioxide, n = P V/ (RT) = 1.21974 atm * 0.0828 L / (0.0821L-atm./mol.K * 278 K) =0.004425 moles . Concentration of carbon dioxde = moles / volume = 0.004425 moles / 0.0828 L = 0.053442 M . CO2(g) + H2O(l) H2CO3 (aq) Kc = [H2CO3] / [CO2] = 4.27 * 10^-2 M / 0.053442 = 0.798Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.