Assume your are given a brain which weighs 1.45 kg andcontains 7.70e10 cells. If
ID: 690525 • Letter: A
Question
Assume your are given a brain which weighs 1.45 kg andcontains 7.70e10 cells. If each cell was a cube, and had a densityof 1.0 g/mL A) what would be the length of one side of one cube? B) if the cells were spread out in a thin layer that was asingle cell thick, what would be the surface area in squaremeters? Assume your are given a brain which weighs 1.45 kg andcontains 7.70e10 cells. If each cell was a cube, and had a densityof 1.0 g/mL A) what would be the length of one side of one cube? B) if the cells were spread out in a thin layer that was asingle cell thick, what would be the surface area in squaremeters?Explanation / Answer
1.45 kg/ 7.7e10 cells *(1000 g/1kg) *( 1 mL/1g) =1.88311688e-8 mL/cell A) side = V^(1/3) = (1.88311688e-8 cm3)^*1/3 =0.00266047445 ~ 2.7e-3 cm B) Area of face = side^2 Total area = cells*side^2 = 7.7e10 *(2.7e-3 cm)^2 *(1m/100cm)^2 =54.5015571 ~ 55 m2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.