4.500mL of an unknown organic liquid (Specific Gravity=0.785)was placed in a fla
ID: 689545 • Letter: 4
Question
4.500mL of an unknown organic liquid (Specific Gravity=0.785)was placed in a flask and vaporized as in the experiment.Dataobtained follows: weight of vapor: 0.647g temperature of vapor:100 o C volume of vapor:145mL pressure of vapor:765.2 torr a) Using the above data, calculate the experimental molarmass. b)Calculate mL of the liquid that condensed. 4.500mL of an unknown organic liquid (Specific Gravity=0.785)was placed in a flask and vaporized as in the experiment.Dataobtained follows: weight of vapor: 0.647g temperature of vapor:100 o C volume of vapor:145mL pressure of vapor:765.2 torr a) Using the above data, calculate the experimental molarmass. b)Calculate mL of the liquid that condensed.Explanation / Answer
a) Unknown organic liquid V = 500mL Specificgravity s.g = 0.785 so mass of unknown organicliquid m = V * s.g = 500*0.785 g = 392.5 g weight of vapour =0.647 g temperature of vapor:100o C volume of vapor:145mL pressure of vapor:765.2 torr but we know PV = nRT = (weight /molar mass )*RT weight /molar mass = PV /RT molar mass = (RT /PV)* weight = [(0.0821lit.atm /mol.K)*(373K) / (1.07 atm*0.145L) ]*0.647g = 127.7 g/mol molar mass of vapour = 127.7g/mol b) Volume of the liquid condensed V = massof condensed / specific gravity = (initial mass of liquid - mass of vapour) / specificgravity = (392.5g -0.647 g) /0.785 = 499 mL Volume of liquid condensed =499 mLRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.