The following two reactions are known: Fe 2 O 3 (s) + 3 CO(g) ---> 2 Fe(s)+ 3 CO
ID: 689501 • Letter: T
Question
The following two reactions are known: Fe2O3(s) + 3 CO(g) ---> 2 Fe(s)+ 3 CO2(g) H = -26.8 kJ FeO(s) + CO(g) ---> Fe(s) +CO2(g) H = -16.5 kJ Determine the H value for the reaction shownbelow: Fe2O3(s)+ CO(g) ---> 2 FeO(s) + CO2(g) The following two reactions are known: Fe2O3(s) + 3 CO(g) ---> 2 Fe(s)+ 3 CO2(g) H = -26.8 kJ FeO(s) + CO(g) ---> Fe(s) +CO2(g) H = -16.5 kJ Determine the H value for the reaction shownbelow: Fe2O3(s)+ CO(g) ---> 2 FeO(s) + CO2(g)Explanation / Answer
Ok, so we have to look at the products and reactants of the netequation. the reactants are 1 mole ofFe2O3(s) and one mole o f CO(g). From this, we know that we have to have CO(g) andFe2O3(s) in the reactants. Fe2O3(s) + 3 CO(g) ---> 2 Fe(s) + 3CO2(g) H = -26.8kJ is the only one that satisfies theFe2O3(s) requirement since none of the otherreactions even has Fe2O3(s) as a product or areactant. We will deal with the CO not being 1 mole in a second. Let's lookat the products, 2 FeO(s) and CO2(g) The only reaction with FeO is the second one. Since FeO has to bein the product section, we have to REVERSE the reaction given. So,it becomes Fe(s) + CO2(g) ---> FeO(s) + CO(g) What do we make now of the H for this since we reversed it?When we reverse a reaction, the H becomes the opposite ofwhat it was originally (opposite sign). So, Fe(s) + CO2(g) ---> FeO(s) +CO(g) H= + 16.5 However, we want to produce 2 moles of FeO. What do we do? Wemultiply the whole reaction by 2. Therefore, we also multiply theH by 2. 2Fe(s) + 2CO2(g) ---> 2FeO(s) +2CO(g) H= 33 kJ Now, what do we do to Co2 and CO? How do we know they are in theright amounts? Well, if we did this right, when we combine the 2equations, we should get them to be in the right values. Fe2O3(s) + 3 CO(g)---> 2 Fe(s) + 3 CO2(g) H = -26.8kJ + 2Fe(s) + 2CO2(g) ---> 2FeO(s) +2CO(g) H= 33kJ Fe2O3(s) + 3 CO(g) +2Fe(s) + 2CO2(g)---> 2 Fe(s) + 3 CO2(g)+2FeO(s) +2 CO(g) Simplified, this becomes Fe2O3(s) +CO(g)---> CO2(g) +2FeO(s) Now, add the H= - 26.8 + 33= 6.2 kJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.