The mole fraction of oxygen molecules in dryair is 0.2095, what volume of dry ai
ID: 688462 • Letter: T
Question
The mole fraction of oxygen molecules in dryair is 0.2095, what volume of dry air at 1.00 atm, and is requiredfor burning 1.00 L of hexane (C6H12, density= 0.660 g/mL) completey, yielding carbon dioxide and water? Abalanced equation for this process is given by: 2C6H14(l) + 19O2(g) -->12CO2(g) + 14H2(l) The mole fraction of oxygen molecules in dryair is 0.2095, what volume of dry air at 1.00 atm, and is requiredfor burning 1.00 L of hexane (C6H12, density= 0.660 g/mL) completey, yielding carbon dioxide and water? Abalanced equation for this process is given by: 2C6H14(l) + 19O2(g) -->12CO2(g) + 14H2(l)Explanation / Answer
Mass of hexane = 1.0L (0.660g/mL) = 0.660x10^3g moles of hexane = mass / molar mass = 0.660 x10^3g /(86.18g/mol) = 7.67mol Moles of O2 required = 7.67mol hexane *(19 molO2 / 2mol hexane) = 72.865molO2 Moles of O2 required = molefraction ofO2 * moles of air Moles of O2 required = molefraction ofO2 * (PV /RT) So, volume of air,V = Moles ofO2 required * RT / (molefraction ofO2 * P) In the data: molefractionof O2 , P (of air) given but T of air not given soasuming T = 250C = 298K Volume of air needed wolud be ,V= (72.865mol) (0.0821Latm mol^-1 K^-1)(298K)/ (0.2095 *1atm) Moles of O2 required = molefraction ofO2 * (PV /RT) So, volume of air,V = Moles ofO2 required * RT / (molefraction ofO2 * P) In the data: molefractionof O2 , P (of air) given but T of air not given soasuming T = 250C = 298K Volume of air needed wolud be ,V= (72.865mol) (0.0821Latm mol^-1 K^-1)(298K)/ (0.2095 *1atm)Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.