For the reaction Sb2S3(s) + 3H2(g) => 2Sb(s) + 3H2S(g) the equilibrium constant
ID: 688413 • Letter: F
Question
For the reactionSb2S3(s) + 3H2(g) => 2Sb(s) + 3H2S(g)
the equilibrium constant is 4.27 at 600 K. Calculate the amount ofH2S gas that will be produced when 1 mole of H2 gas is added to aclosed vessel containing excess Sb2S3 at 600 K. Sb2S3(s) + 3H2(g) => 2Sb(s) + 3H2S(g)
Explanation / Answer
K = (H2S)3/(H2)3 Sb2S3(s) + 3H2(g) => 2Sb(s) +3H2S(g) initial 1 change -x +x equil 1-x x K = (x/[1-x])^3 = 4.27 x/(1-x) = 1.6223428 x = 0.619 moles
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.