A.Preparation of Vinegar aprox. mass ofvinegar 3g Trial1 Trial 2 1. Mass ofweigh
ID: 687847 • Letter: A
Question
A.Preparation of Vinegar aprox. mass ofvinegar 3g Trial1 Trial 2 1. Mass ofweighing boat(g) 102.301g 100.306g2. Mass of weighing boat + vinegar sample(g) 105.117g 103.127 g [3] Mass ofvinegar(g) 2.816g 2.821g B. Analysis of Vinegar Sample
Trial1 Trial 2 1. Buret (NaOH):Initial reading(mL) 7.81mL 7.15 mL
2. Buret (NaOH): Final reading(mL) 31.81mL 32.50mL [3] Volume of NaOHused(mL) 24.00mL 25.35 mL 4. MolarConcentration of NaOH (mol/L)** 0.0024mol/L 0.0025mol/L [5] Moles of NaOHadded(mol) ____________ ___________ [6] Moles of CH3COOH in vinegar(mol) ____________ ____________
[7] Mass of CH3COOH in vinegar(g) ____________ ___________
[8] Percent by Mass of CH3COOH in vinegar(%) ____________ ___________
[9] Avg Percent by Mass of CH3COOH in vinegar(%) ____________ ___________ A.Preparation of Vinegar aprox. mass ofvinegar 3g Trial1 Trial 2 aprox. mass ofvinegar 3g 1. Mass ofweighing boat(g) 102.301g 100.306g
2. Mass of weighing boat + vinegar sample(g) 105.117g 103.127 g [3] Mass ofvinegar(g) 2.816g 2.821g B. Analysis of Vinegar Sample
Trial1 Trial 2 1. Buret (NaOH):Initial reading(mL) 7.81mL 7.15 mL
2. Buret (NaOH): Final reading(mL) 31.81mL 32.50mL [3] Volume of NaOHused(mL) 24.00mL 25.35 mL 4. MolarConcentration of NaOH (mol/L)** 0.0024mol/L 0.0025mol/L [5] Moles of NaOHadded(mol) ____________ ___________ [6] Moles of CH3COOH in vinegar(mol) ____________ ____________
[7] Mass of CH3COOH in vinegar(g) ____________ ___________
[8] Percent by Mass of CH3COOH in vinegar(%) ____________ ___________
[9] Avg Percent by Mass of CH3COOH in vinegar(%) ____________ ___________
Explanation / Answer
Trial1 Trial 2 1. Buret (NaOH):Initial reading(mL) 7.81mL 7.15 mL2. Buret (NaOH): Final reading(mL) 31.81mL 32.50 mL [3] Volume of NaOHused(mL) 24.00mL 25.35 mL 4. MolarConcentration of NaOH (mol/L)** 0.0024mol/L 0.0025mol/L We know that,moles = concentration * volume so moles ofNaOH in Trail 1 = 0.0024mol /L * 24.00mL =0.0576mol moles of NaOH inTrail 1 = 0.0025mol /L * 25.35mL =0.0634mol [5] Moles of NaOHadded(mol) ____________ ___________ CH3COOH (Vinegar ) + NaOH...........> CH3COONa (aq) + H2O (l) Atequilivelence point, moles of acid = moles of base ; Therefore,moles of CH3COOH required in Trail 1 =0.0576mol and Trail 2 = 0.0634mol [6] Moles of CH3COOH in vinegar(mol) ____________ ____________
Mass = moles * molar mass
So mass of Vinegar in Trail 1 = 0.0576mol * 60.05g/mol =3.4589g
in Trail 2 = 0.0634mol * 60.05g /mol = 3.8072g
[7] Mass of CH3COOH in vinegar(g) ____________ ___________
Percent by Mass of CH3COOH in vinegar = Mass of CH3COOH in vinegar/ (Mass of CH3COOH in vinegar + Mass of NaOH )
In Trail 1 , % Vinegar = { 3.4589g / (3.4589g + 2.3038g)}*100 = 60.02%
In Trail 2 , % Vinegar = { 3.8072g / (3.8072g + 2.5358g)}*100 = 60.02%
[8] Percent by Mass of CH3COOH in vinegar(%) ____________ ___________
Average % = (60.02% + 60.02% ) /2 = 30.01%
[9] Avg Percent by Mass of CH3COOH in vinegar(%) ____________ ___________
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.