I have been working on this problem since last night. Istill can\'t figure it ou
ID: 686972 • Letter: I
Question
I have been working on this problem since last night. Istill can't figure it out. Any information will behelpful. The problem reads: What volume of 0.25M NaH2PO4 must be added to Na2HPO4- inorder to make a 100mL buffer solution with a pH of 7.40. Ka=6.3*10-8 Thank you. I have been working on this problem since last night. Istill can't figure it out. Any information will behelpful. The problem reads: What volume of 0.25M NaH2PO4 must be added to Na2HPO4- inorder to make a 100mL buffer solution with a pH of 7.40. Ka=6.3*10-8 Thank you.Explanation / Answer
According to Henderson's equation, pH = pKa + log [HPO4-2] /[H2PO4-] 7.40 = - log (6.3*10-8 ) + log[HPO4-2] /[H2PO4-] 7.40 - 7.20 = log [HPO4-2] /[H2PO4-] 0.2 = log [HPO4-2] /[H2PO4-] [HPO4-2] /[H2PO4-] = 100.2= 1.5848 [HPO4-2] /[H2PO4-] = 1.5848 Thus [H2PO4-] / [HPO4-2] = 1 /1.5848 = 0.630 /1 This indicates that the above buffer is formed when weadd the 0.630 molesof H2PO4- forevery 1 moles of HPO4-2. If we assume that there is 1 mole ofHPO4-2 is present then, The volume of theH2PO4- required = 0.630 mole /0.25 mol/L = 2.52 mL
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.