Calculate the value of S for the conversion of n = 1 molof liquid water at 100C
ID: 686901 • Letter: C
Question
Calculate the value of S for the conversion of n = 1 molof liquid water at 100C and 1 bar pressure into vapor at the sametermperature and a pressure of 0.01 bar. Assume idealbehavior for vapor. The molar enthalpy of vaporization ofwater at 100C and 1 bar is 40.0 kJ/mol. Please help with this problem. Have an exam this weekand would like to see how this is solved. Thanks alot. Calculate the value of S for the conversion of n = 1 molof liquid water at 100C and 1 bar pressure into vapor at the sametermperature and a pressure of 0.01 bar. Assume idealbehavior for vapor. The molar enthalpy of vaporization ofwater at 100C and 1 bar is 40.0 kJ/mol. Please help with this problem. Have an exam this weekand would like to see how this is solved. Thanks alot.Explanation / Answer
we know that from second law of thermo dynamics entropy change = S = Q/T where Q is the heat exchanged also we know that Q = U + W = U -PV and H = U + PV + VP so H = Q + VP now Q = H - VP = 40*1000 -( 22.4*(1-0.01)*105) = -2177600 J now T = 100 degrees C =100+ 273.15 K =373.15 K so S = Q/T = -2177600/373.15 = -5835.7229 J/K/mol (ans)Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.