The volume of a sample of pure HCl gas wass 189mL at 25C and108mmHg. It was comp
ID: 685909 • Letter: T
Question
The volume of a sample of pure HCl gas wass 189mL at 25C and108mmHg. It was completely dissolved in about 60mLof water andtitrated with an NaOh soution; 15.7mL of the NaOH solution wererequired to neutralize the HCl. Calculate the molarity of the NaOHsolution. Is the reaction: HCl + H2O + NaOH -> NaCl + 2H2O The volume of a sample of pure HCl gas wass 189mL at 25C and108mmHg. It was completely dissolved in about 60mLof water andtitrated with an NaOh soution; 15.7mL of the NaOH solution wererequired to neutralize the HCl. Calculate the molarity of the NaOHsolution. Is the reaction: HCl + H2O + NaOH -> NaCl + 2H2OExplanation / Answer
HCl + NaOH => NaCl + H2O moles HCl: n = PV/RT = (108 mmHg * 1 atm/ 760 mmHg) *(0.189 L)/ (0.0821 L*atm/mol-K * 298K) n = 0.001097773 moles HCl => 0.001097773 moles NaOH required b/c of 1:1stoichiometry [NaOH] = 0.001097773 mol / 0.0157 L = 0.0699218471 = 0.0699 MNaOH
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.