10-Aluminum metal reacts with iron(III) oxide to produce aluminumoxide and iron
ID: 685821 • Letter: 1
Question
10-Aluminum metal reacts with iron(III) oxide to produce aluminumoxide and iron metal. (a) How many moles ofFe2O3 are required to completely react with30. g Al?1 mol
(b) How many moles of Fe are produced by the reaction of3.25 mol Fe2O3 and98.3 g Al?
2 mol
(c) How many atoms of Al are required to produce 5.9 g Fe?
3 atoms (a) How many moles ofFe2O3 are required to completely react with30. g Al?
1 mol
(b) How many moles of Fe are produced by the reaction of3.25 mol Fe2O3 and98.3 g Al?
2 mol
(c) How many atoms of Al are required to produce 5.9 g Fe?
3 atoms
Explanation / Answer
2Al + Fe2O3 => Al2O3 + 2Fe a) 30 g Al *( 1mol Al /27 g) *( 1 mol Fe2O3/ 2mol Al) = 0.556mol Fe2O3 b) 98.3 g Al*( 1mol Al/ 27 g)*( 1 mol Fe2O3/ 2mol Al) = 1.82037037mol Fe2O3 required to react, so Al is limiting reactnat 98.3 g Al*(1 mol Al/ 27g) *( 2 mol Fe /2 mol Al) = 3.64074074 molFe = 3.64 mol Fe c) 5.9 g Fe *(1mol/ 55.845 g) *( 2 mol Al/ 2mol Fe)*(6.022e23atoms/ 1mol) = 6.36221685e22 = 6.36 x 1022 atoms
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.