From 10 ml cyclopentanol (d=0.949 g/ml) heated with 85%phosphoric acid was obtai
ID: 685718 • Letter: F
Question
From 10 ml cyclopentanol (d=0.949 g/ml) heated with 85%phosphoric acid was obtained 8.0 ml of cyclopentene (d=0.77 g/ml).what is the percent yield? Someone gave me this explanation but I don't understand thispart: "From the reaction 86 g ofcyclopentanol gives 68 g of cyclopenten so 1 g of cyclopentanol gives 0.79 gof cyclopenten ". can someone else explain to me what they mean orexplain the solution better? solution I was given: We know that Mass = Volume*Density Mass of Cyclopentanol = 10mL*0.949g/mL =9.49 g Mass of Cyclopentene = 8mL*0.77 g/mL = 6.16 g From the reaction 86 g ofcyclopentanol gives 68 g of cyclopenten so 1 g of cyclopentanol gives 0.79 gof cyclopenten therefore as per reaction 9.49 g ofcyclopentanol must give 9.49*0.79 g (7.5g) of cyclopentene We know that % yield =( Actuval yield/Theoretical yield )(100) = (6.16/7.5 )*100 =86% From 10 ml cyclopentanol (d=0.949 g/ml) heated with 85%phosphoric acid was obtained 8.0 ml of cyclopentene (d=0.77 g/ml).what is the percent yield? Someone gave me this explanation but I don't understand thispart: "From the reaction 86 g ofcyclopentanol gives 68 g of cyclopenten so 1 g of cyclopentanol gives 0.79 gof cyclopenten ". can someone else explain to me what they mean orexplain the solution better? 86 g ofcyclopentanol gives 68 g of cyclopenten so 1 g of cyclopentanol gives 0.79 gof cyclopenten ". can someone else explain to me what they mean orexplain the solution better? solution I was given: We know that Mass = Volume*Density Mass of Cyclopentanol = 10mL*0.949g/mL =9.49 g Mass of Cyclopentene = 8mL*0.77 g/mL = 6.16 g From the reaction 86 g ofcyclopentanol gives 68 g of cyclopenten so 1 g of cyclopentanol gives 0.79 gof cyclopenten therefore as per reaction 9.49 g ofcyclopentanol must give 9.49*0.79 g (7.5g) of cyclopentene We know that % yield =( Actuval yield/Theoretical yield )(100) = (6.16/7.5 )*100 =86%Explanation / Answer
To understand the given explanation, we have to know thebalanced equation of the given reaction, C5H9OH + H+ ---------> C5H8 Molar mass of cyclo pentanol = 86 g/mol Molar mass of the cyclo pentene = 68 g/mol Thus according to above equation, 86 g ofcyclopentanol gives 68 g of cyclopentene. But we have, volume of the cyclopentanol = 10 mL density of cyclopentanol = 0.949 g/mL We know that Mass = Volume*Density Mass of Cyclopentanol = 10mL*0.949g/mL =9.49 g Mass of Cyclopentene = 8 mL*0.77 g/mL = 6.16 g Thus the actual yield obtained by using the 9.49 g ofthe cyclopentanol = 9.49 g*68 / 86 g = 7.50 g But we get, only 6.16 g of the cyclopentene Hence - Percent yield =(actual yield / theorrtical yield)*100 = = (6.16/7.5 )*100 =86% Mass = Volume*Density Mass of Cyclopentanol = 10mL*0.949g/mL =9.49 g Mass of Cyclopentene = 8 mL*0.77 g/mL = 6.16 g Thus the actual yield obtained by using the 9.49 g ofthe cyclopentanol = 9.49 g*68 / 86 g = 7.50 g But we get, only 6.16 g of the cyclopentene Hence - Percent yield =(actual yield / theorrtical yield)*100 = = (6.16/7.5 )*100 =86% =86%Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.