a gas at an initial pressure of 6.00atm, expands from 10.0liters to 12.00 liters
ID: 685282 • Letter: A
Question
a gas at an initial pressure of 6.00atm, expands from 10.0liters to 12.00 liters against a constant external pressure of 3.00atm and in calories: (11-atm=24.217cal) a. calculate the work done by the gas in liter-atm andin calories:( 11-atm=24.217cal) b. if the gas absorbs 30 cal of heat during the process,find deltaE in calories: a gas at an initial pressure of 6.00atm, expands from 10.0liters to 12.00 liters against a constant external pressure of 3.00atm and in calories: (11-atm=24.217cal) a. calculate the work done by the gas in liter-atm andin calories:( 11-atm=24.217cal) b. if the gas absorbs 30 cal of heat during the process,find deltaE in calories:Explanation / Answer
Work = P*V = 3 atm *(12 L - 10 L) = 6 atm*L 6 atm*L *(24.217 cal/11atm) = 13.2 cal b) Q = 30 cal delE = Q + Wdone on gas Wdone on gas = - Wgas does delE = 30 cal - 13.2 cal = 16.8 cal
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.