ANY HELP IS MUCH APPRECIATED, I ALWAYS RATE, THANKS!!! . A C 6 H 4 2+ ion is acc
ID: 685263 • Letter: A
Question
ANY HELP IS MUCH APPRECIATED, I ALWAYS RATE, THANKS!!! . A C6H42+ ion is acceleratedin a mass spectrometer from rest through a potential difference = 20kV and acquires an energy of 2e. Whatis its final speed? What is its energy in electronvolts (eV)? . ANY HELP IS MUCH APPRECIATED, I ALWAYS RATE, THANKS!!! . A C6H42+ ion is acceleratedin a mass spectrometer from rest through a potential difference = 20kV and acquires an energy of 2e. Whatis its final speed? What is its energy in electronvolts (eV)? .Explanation / Answer
E = 2*e* = 2*(1.6e-19 C)*(20e3 V) *( 1.6e-19 eV / 1C-V)= 4.0e4 eV (40 thousand electron volts) EDIT final speed KE = 2e 0.5*m*v^2 = 2e m = (6*12 + 4*1)g/mol *(1 mol/6.022e23 molecules)*(1 kg/1000g) =1.26203919e-25 kg/atom v = (4e/m)1/2 = (4*1.6e-19 C *20e3 V /1.26e-25 kg)1/2 v = 3.18 x 105 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.