Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

2.0469 grams of NH4NO3 has been added to 100 ml of water. Theheat obsorbed or lo

ID: 684650 • Letter: 2

Question

2.0469 grams of NH4NO3 has been added to 100 ml of water. Theheat obsorbed or lost by water can be calcualted using q=mCwater XT, assuming the density of water is 1g/ml, and change inT= 1.37 degrees celsius, specidif heat capacity of water=4.184J/g.k .a)calculate heat obsorbed or lost by the water in J,b)what is the molar heat of solucion in K/mol of NH4NO3. C)calucalte % error (the accepted value for heat of solution forNH4NO3 is 25.69 KJ/mol.

(for part a) I have 114.8KJ, for part b) i have 4415KJ/mol, andwhen i did part C i had a very bigg error (4415-25.69)X100%,so I amnot sure were I went wrong.)

Thank you

Explanation / Answer

A) First find the mass of the water using the density. 100 mL x 1 g/mL = 100 g Now plug this into the equation q = mcT q = (100 g)(4.184 J/g K)(1.37 K) q = 573.2 J = 0.5732 kJ B) Find the moles of NH4NO3 2.0469 g / 80 g/mol = 0.0256 mol 0.5732 kJ/0.0256 mol = 22.4 kJ/mol C) To find percent error, 25.69 - 22.4 = 0.128 = 12.8%    25.69