A student is asked to standardize a solution of potassiumhydroxide . He weighs o
ID: 683993 • Letter: A
Question
A student is asked to standardize a solution of potassiumhydroxide. He weighs out 0.961 gpotassium hydrogen phthalate(KHC8H4O4, treat this as amonoprotic acid).It requires 37.2 mL of potassiumhydroxide to reach the endpoint.
A. What is the molarity of the potassiumhydroxide solution? M
This potassium hydroxide solution is then used totitrate an unknown solution of perchloricacid.
B. If 12.6 mL of thepotassium hydroxide solution is required toneutralize 10.5 mL of perchloricacid, what is the molarity of the perchloricacid solution? M
Explanation / Answer
Part 1: mole of KHC8H4O4 = mass/ molar mass = .961 g / 204.2 = 4.706 x 10^-3 mol = 4.706 mmol V x N acid = V x N base eq acid = V x N base 4.706 = 37.2 mL x N N = 0.127M B. V x N acid = V x N base 10.5 x N = 12.6 x 0.127 N N = 0.152 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.