These I need help with on an up comeing test, Igot them wrong on a pre test. Wha
ID: 683109 • Letter: T
Question
These I need help with on an up comeing test, Igot them wrong on a pre test. What is the molarity of a solution ofsilver perchlorate, AgClO4, if 3.2 moles of silverperchlorate is dissolved in 1.5 liters of water? Is it 2.133 M,4.756 M, 4.8 M, or 4.810 M ? ___________________________________________________________________________ How many moles of potassium iodide, KI,must be used to make 1.500 L of a 0.2 M solution? __________________________________________________________________________ What is the molarity of the solutionproduced when 151 g of sodium chloride, NaCl is dissolved in enoughwater to prepare .375 L of solution? ___________________________________________________________________________ How many grams of potassium chloride,KCl, are needed to prepare 0.630 L of a 2.50 M solution ofpotassium chloride? _________________________________________________________________________ These I need help with on an up comeing test, Igot them wrong on a pre test. What is the molarity of a solution ofsilver perchlorate, AgClO4, if 3.2 moles of silverperchlorate is dissolved in 1.5 liters of water? Is it 2.133 M,4.756 M, 4.8 M, or 4.810 M ? ___________________________________________________________________________ How many moles of potassium iodide, KI,must be used to make 1.500 L of a 0.2 M solution? __________________________________________________________________________ What is the molarity of the solutionproduced when 151 g of sodium chloride, NaCl is dissolved in enoughwater to prepare .375 L of solution? ___________________________________________________________________________ How many grams of potassium chloride,KCl, are needed to prepare 0.630 L of a 2.50 M solution ofpotassium chloride? _________________________________________________________________________Explanation / Answer
It seems that the formula you need for all of these problems isMolarity= number of moles/ volume (in Liters). Keep in mind thatthis formula can be modified depending on what the problem asksfor. a) You have 3.2 moles and the total volume, 1.5L. Using theformula: M=n/V=3.2 moles/1.5L=2.133M b) You need moles given volume and molarity . Let's rearrange theformula. MV=n. So, 0.2M(1.5L)= 0.3moles c) First we need to get the number of moles. We do this by dividingthe grams by the molar mass of the compound. The molar mass of NaClis 58.343 g/mol. So 151 g NaCl/58.343 g/mol=2.588 mol NaCl. Now wesimply plug in the numbers into the formula M=n/V.M=2.588mol/0.375L=6.90M d)We need to first figure out the number of moles needed and thenconvert to grams. You're given the volume and the molarity, sorearrange to solve for moles. MV=n. n=2.50M(.630L)=1.575 moles ofKCl. To get the number of grams multiply the number of moles timesby the molar mass of KCl. Molar mass of KCl is 74.55 g/mol. So,1.575 mol x 74.55 g/mol=117.42 g of KCl. Hope this helps!
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.