Using anything from Chapter 5 of Raymond Chang\'s 9th Ed. ofChemistry. Please an
ID: 681397 • Letter: U
Question
Using anything from Chapter 5 of Raymond Chang's 9th Ed. ofChemistry. Please answer this problem.A given volume of chlorine gas required 68.6 seconds to effuse (toflow out)
from a hole in a chamber. Under the same conditions, anothergas
required 85.3 seconds for the same volume to effuse. Calculate
the molar mass of this gas.
Please answer this in any way you'd like if chapter 5 (ideal gaslaw, Boyle's Charles's or Avogadros Law. etc) isn't involved. Thankyou much!!!
Explanation / Answer
Rate of effusion =kP/M M= molar mass, P= pressure, K=constant Molar mass of Cl2 =71 if M is the molar mass of gas, => 68.6/71 =85.3/M => M= 109.77 so Molar mas of Gas = 109.77
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.