hey. my teacher barely taught us anything before break andthen send us home with
ID: 681365 • Letter: H
Question
hey. my teacher barely taught us anything before break andthen send us home with this giant packet of questions. so heresnumber one. i definately need help:A solution containing 2.00 g of Hg(NO3)2 wasadded to a solution containing 2.00 g of NA2S. Calculatethe mass of products formed, the limiting reagent, and the excessreagent according to the reaction
Hg(NO3)2(aq) + Na2S(aq) --->HgS(s) + NaNO3(aq)
pleaseee help.
Explanation / Answer
2g of Hg(NO3)2 = 2/324.59 = 0.001616 moles 2g of Na2S = 2/78 =0.0256 moles => since moles of Hg(NO3)2 is less than moles ofNa2S => Hg(NO3)2 will act as Limiting reagentand NA2S is the excess reagent Hg(NO3)2 + NA2S -------->HgS(s) + NaNO3(aq) 0.001616 0.0256 0 0 (intial numberof moles) 0 0.023984 0.01616 0.01616 (moles at equilibrium) So at equilibrium 1.87 gm of Na2S , 3.758gm of HgS , 1.373 gm of NaNO3 will be formed
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.