At 450 K the equilibrium concentrations for the followingreaction were measured
ID: 680748 • Letter: A
Question
At 450 K the equilibrium concentrations for the followingreaction were measured and used to calculate the Kc value of0.0321. What is the value of Kp for the reverse reaction under sameconditions? SO2 Cl2 (g) -->SO2 (g) + Cl2 (g) <-- At 450 K the equilibrium concentrations for the followingreaction were measured and used to calculate the Kc value of0.0321. What is the value of Kp for the reverse reaction under sameconditions? SO2 Cl2 (g) -->SO2 (g) + Cl2 (g) <--Explanation / Answer
SO2Cl2 (g) -->SO2 (g) + Cl2 (g) Kc = 0.0321 Theequilibrium constant for the reverse reaction is Kc1 = 1 /Kc = 1 / 0.0321 = 31.15 SO2 (g)+ Cl2 (g) --> SO2 Cl2 (g) Kp = Kc * (RT)n n = 1- (2) = -1 Kp =31.15 ( 0.0821 L.atm/K.mol * 450K)-1 = 0.843 = 0.843Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.