Molar Masses: Iron (II) ammonium sulfate hexahydrate:Fe(NH 4 ) 2 (SO 4 ) 2 x6H 2
ID: 678926 • Letter: M
Question
Molar Masses:Iron (II) ammonium sulfate hexahydrate:Fe(NH4)2(SO4)2 x6H2O [limiting reagent]
Molar Mass: 392
Iron (II) oxalate dihydrate: FeC2O4 x2H2O
Molar Mass: 180
Oxalic acid: H2C2O4
Molar Mass: 90
Potassium trisoxalatoiron (III) trihydrate:K3Fe(C2O4)3 x3H2O
Molar Mass: 491
Potassium oxalate monohydrate:K2C2O4 x H2O
Molar Mass: 184
Question:
Suppose you start with 5.00 g ofFe(NH4)2(SO4)2 x6H2O and 30.0 mL of 1.0 MH2C2O4. What is the theoreticalyield of FeC2O4 x 2H2O (in grams)at the end of the precipitation reaction?
Explanation / Answer
Mass of Fe(NH4)2(SO4)2 .6H2O = 5.00 g Moles ofFe(NH4)2(SO4)2.6H2O = Mass / molar mass =5.00 g / 392 g/mol = 0.0127 moles Moles of H2C2O4 = Molarity *volume = 1.0 M * 0.03 L = 0.03 moles 1 mole ofFe(NH4)2(SO4)2.6H2O reacts to give 1 moleof FeC2O4 x 2H2O So moles of FeC2O4 x2H2O = 0.0127 moles So mass (theoretical yield ) = Moles * molar mass =0.0127 * 184 g/mol =2.33 gRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.