Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two buffer solutions are prepared: BUFFER A: 25mL of .100M NaOH are added to 30m

ID: 678790 • Letter: T

Question

Two buffer solutions are prepared: BUFFER A: 25mL of .100M NaOH are added to 30mL of .200MCH3COOH (acetic acid pKa=4.76) BUFFER B: 20 mL of .0100M NaOH are added to 30mL of .0200MCH3COOH (acetic acid pKa=4.76) a) What is the pH of buffer A? What is the pH ofbuffer B? b) If we add 1.00mL of 0.1M HCl to buffer A, what will theresulting pH be? c)If we add 1.00mL of 0.1M HCl to buffer B, what will theresulting pH be? d) briefly comment on the difference Two buffer solutions are prepared: BUFFER A: 25mL of .100M NaOH are added to 30mL of .200MCH3COOH (acetic acid pKa=4.76) BUFFER B: 20 mL of .0100M NaOH are added to 30mL of .0200MCH3COOH (acetic acid pKa=4.76) a) What is the pH of buffer A? What is the pH ofbuffer B? b) If we add 1.00mL of 0.1M HCl to buffer A, what will theresulting pH be? c)If we add 1.00mL of 0.1M HCl to buffer B, what will theresulting pH be? d) briefly comment on the difference

Explanation / Answer

Formula :                  pH = pKa + log ( No.of mols salt / No.of mols of acid ) a)                    CH3COOH    + NaOH <---------- >CH3COONa + H2O Beforerxn            0.006               0.0025                         0 Afterrxn              0.006 - 0.0025  0                           0.0025                                  = 0.0035              pH     = 4.76 + log ( 0.0025 / 0.0035 )                        = 4.61 b)                        CH3COOH   + NaOH <---------- > CH3COONa +H2O Beforerxn          0.0006                  0.0002                        0 Afterrxn            0.0004                         0                     0.0002                                               pH    = 4.76 + log ( 0.0002 / 0.0004 )                      =   4.45 c ) 0.0001 mols of acid is added to the acidic buffer no.ofmols of salt decreases and no.of mols of acid increases .       No.of mols of salt =0.0025 mols - 0.0001 mols                                   = 0.0024 mols     No.of mols of acid   = 0.0035mols + 0.0001 mols                                   = 0.0036 mols                             pH = 4.76 + log ( 0.0024 / 0.0036 )                                   = 4.58 d ) 0.0001 mols of acid is added to the acidic buffer no.ofmols of salt decreases and no.of mols of acid increases .          No.of mols ofsalt = 0.0002 mols - 0.0001 mols                                   = 0.0001 mols     No.of mols of acid   = 0.0004mols + 0.0001 mols                                   = 0.0005 mols                             pH = 4.76 + log ( 0.0001 / 0.0005)                                   = 4.06                                   = 4.58 b)                        CH3COOH   + NaOH <---------- > CH3COONa +H2O Beforerxn          0.0006                  0.0002                        0 Afterrxn            0.0004                         0                     0.0002                                               pH    = 4.76 + log ( 0.0002 / 0.0004 )                      =   4.45 c ) 0.0001 mols of acid is added to the acidic buffer no.ofmols of salt decreases and no.of mols of acid increases .       No.of mols of salt =0.0025 mols - 0.0001 mols                                   = 0.0024 mols     No.of mols of acid   = 0.0035mols + 0.0001 mols                                   = 0.0036 mols                             pH = 4.76 + log ( 0.0024 / 0.0036 )                                   = 4.58 d ) 0.0001 mols of acid is added to the acidic buffer no.ofmols of salt decreases and no.of mols of acid increases .          No.of mols ofsalt = 0.0002 mols - 0.0001 mols                                   = 0.0001 mols     No.of mols of acid   = 0.0004mols + 0.0001 mols                                   = 0.0005 mols                             pH = 4.76 + log ( 0.0001 / 0.0005)                                   = 4.06                                   = 4.58 c ) 0.0001 mols of acid is added to the acidic buffer no.ofmols of salt decreases and no.of mols of acid increases .       No.of mols of salt =0.0025 mols - 0.0001 mols                                   = 0.0024 mols     No.of mols of acid   = 0.0035mols + 0.0001 mols                                   = 0.0036 mols                             pH = 4.76 + log ( 0.0024 / 0.0036 )                                   = 4.58 d ) 0.0001 mols of acid is added to the acidic buffer no.ofmols of salt decreases and no.of mols of acid increases .          No.of mols ofsalt = 0.0002 mols - 0.0001 mols                                   = 0.0001 mols     No.of mols of acid   = 0.0004mols + 0.0001 mols                                   = 0.0005 mols                             pH = 4.76 + log ( 0.0001 / 0.0005)                                   = 4.06                                   = 4.58                                   = 0.0001 mols     No.of mols of acid   = 0.0004mols + 0.0001 mols                                   = 0.0005 mols                             pH = 4.76 + log ( 0.0001 / 0.0005)                                   = 4.06                                   = 4.58
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote