The dimerization ofC2F4follows second-order kinetics and hasa rate constant of 0
ID: 678219 • Letter: T
Question
The dimerization ofC2F4follows second-order kinetics and hasa rate constant of 0.0488 M1min1at 425.0 ºC.2C2F4 C4F8 If we start with0.120 mol of C2F4 in a 2.00 L flask,(a)what will be the concentration of C2F4 after 1.00 hr?(b)How many grams of C4F8 will be producedin 1.00 hr? The dimerization ofC2F4follows second-order kinetics and hasa rate constant of 0.0488 M1min1at 425.0 ºC.
2C2F4 C4F8 If we start with0.120 mol of C2F4 in a 2.00 L flask,(a)what will be the concentration of C2F4 after 1.00 hr?(b)How many grams of C4F8 will be producedin 1.00 hr?
Explanation / Answer
Formula: 1 / [A] = kt + 1 / [A]0 Where k is the second order rate constant tis the time [A] is the concentration of A at time t [A]0 is the intial concentration Data : k = 0.0488 M1min1 t = 1 h = 1 * 60 min = 60 min [A]0 = 0.120 mol / 2.00 L = 0.06 M 1 / [A] = 0.0488 M1min1 *60 min + 1 / 0.06 M = 2.928 / M + 16.67 / M =19.598 / M [A] = 0.051 M b) No.of mols of C2F4 after 1h = 0.051 M * 2 L = 0.102 mols No.of mols of C2F4 consumed = 0.120 mols -0.102 mols = 0.018 mols These mols will be equal to the no.of mols of C4F8 formed . Mass of C4F8 = 200.028 g / mol * 0.018 g = 3.6 gRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.