100.0 mmoles of HI are initially in a 1.00 L container at 800 KAfter 300.0second
ID: 678193 • Letter: 1
Question
100.0 mmoles of HI are initially in a 1.00 L container at 800 KAfter 300.0seconds the concentration reduces to 0.0026M.
What is the average rate of production of H2 inmmole / min ?
Can you please explain to me how to get the answer? I tried findingthe answer by doing the change in concentration over time, but doesthe temperature matter in this case?
Thanks!!
Explanation / Answer
2 HI(g) ----> H2(g) + I2(g) 100 mmols - 2.6 mmol = 97.4 mmols Of HI 97.4 mmol HI x (1 H2 / 2 HI) = 48.7 mmols H2 300 seconds x (1 min/60 sec) = 5 min Average rate : 48.7 mmol / 5 min = 9.74 mmol/min
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.