Calculate the mass of the precipitate formed when 2.27L of 0.0930 M Ba(OH)2 are
ID: 678183 • Letter: C
Question
Calculate the mass of the precipitate formed when 2.27L of 0.0930 M Ba(OH)2 are mixed with 3.23 L of 0.0664 M Na2SO4. Please show workExplanation / Answer
Ba(OH)2+Na2SO4 --> BaSO4 + 2 NaOH no. of moles = molarity*volume So no. of moles Ba(OH)2 = 2.27*0.093 mol = 0.2111 No. of moles of Na2SO4 = 3.23*0.0664 = 0.21442 We need one mol Na2SO4 for one mol Ba(OH)2 So for 0.21111 mol Ba(OH)2 we need 0.21111 mol Na2SO4(remainingNa2SO4 will remain unreacted) This will form 0.21111 mol BaSO4 precipitate Calculate mass of 0.21111 mol BaSO4 now..(I dont remember mass ofBa)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.