What is the total volume of gaseous products, measured at 378°Cand 720. torr, wh
ID: 678073 • Letter: W
Question
What is the total volume of gaseous products, measured at 378°Cand 720. torr, when an automobile engine burns 100. g C8H18 (atypical component of gasoline)? (Hint: You must first balance thecombustion reaction for octane, C8H18.)L
Explanation / Answer
2C8H18(l) +25O2(g)-----> 16CO2(g) + 18H2O (l) The gaseous product is CO2 only in the conbustion ofoctane n(C8H18) = m/M = 100/114.224 = 0.8755mol n(CO2) = 16/2 x 0.8755 = 7.00mol 1 torr = 0.133322368kilopascals 720 torr = 95.9921053kilopascals pV = nRT 95.992 x V = 7 x 8.315 x 651 V(CO2) = 394.7L Hope this helps!
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.