Calculate the mass, in grams,of an atom of a substance with anatomic number of 2
ID: 677643 • Letter: C
Question
Calculate the mass, in grams,of an atom of a substance with anatomic number of 29 and a mass number of 65. A piece of thissubstance was placed in a graduated cylinder containing 24.50 mL ofwater and the volume increased to 39.36 mL. How many atoms werecontained in this piece, if the density of the substance is8.96g/mL? what is the substance? Can you please all work and explain.... Calculate the mass, in grams,of an atom of a substance with anatomic number of 29 and a mass number of 65. A piece of thissubstance was placed in a graduated cylinder containing 24.50 mL ofwater and the volume increased to 39.36 mL. How many atoms werecontained in this piece, if the density of the substance is8.96g/mL? what is the substance? Can you please all work and explain....Explanation / Answer
We Know that : Intial volume of the grduatedcylinder is = 24.50 ml Final volume of the grduatedcylinder is = 39.36 ml change in the volume in thecylinder is = ( 39.36 - 24.50 ) ml Density ofthe substance is = 8.96 g / ml Weight of thesubstance = density of the substance x change inthe volume = 8.96 g / ml x 14.86 ml = 133.1456 gm Number of atoms = weight of the substance / gram atomic weight of the substance x N = 133.1456 gm / 65 gm / mole x 6.023 x 1023 = 1.2337 x 1024 atoms Fromthe mass number & Atomic number the element is Cu. = 1.2337 x 1024 atoms Fromthe mass number & Atomic number the element is Cu.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.