Buffering against pH changes in biologicalsystems. A compound has a pKa of 7.4.
ID: 677451 • Letter: B
Question
Buffering against pH changes in biologicalsystems. A compound has a pKa of 7.4. To 100 mL of a 1.0 Msolution of this compound at pH 8.0 is added 30 mL of 1.0 Mhydrochloric acid. The resulting solution is pH: (a.) 6.5 (b.) 6.8 (c.) 7.2 (d.) 7.4 (e.) 7.5 (In order to receive credit, all calculations that are used tolead to the answer must be shown. It should be obvious whatassumptions and mathematical relationships were used to arrive atthe answer.) A compound has a pKa of 7.4. To 100 mL of a 1.0 Msolution of this compound at pH 8.0 is added 30 mL of 1.0 Mhydrochloric acid. The resulting solution is pH: (a.) 6.5 (b.) 6.8 (c.) 7.2 (d.) 7.4 (e.) 7.5 (In order to receive credit, all calculations that are used tolead to the answer must be shown. It should be obvious whatassumptions and mathematical relationships were used to arrive atthe answer.)Explanation / Answer
pH = pKa + log ([A-]/[HA]) 8 = 7.4 + log ([A-]/[HA]) 0.6 = log ([A-]/[HA]) ([A-]/[HA]) = 3.98/1 Volume of A- = 3.98/4.98 x 100 = 79.92mL c(A-) = n/v n(A-) = cv = 1 x 0.07992 = 0.07992mol Volume of HA = 1/4.98 x 100 = 20.08mL c(HA) = n/v n(HA) = cv = 1 x 0.02008 = 0.02008mol n(HCl) = cv = 1 x 0.03 = 0.03mol New n(A-) = 0.07992 - 0.03 = 0.04992mol New n(HA) = 0.02008 + 0.03 = 0.05008mol Total volume = 100 + 30 = 130 mL c(A-) = n/v = 0.04992/0.13 = 0.384M c(HA) = n/v = 0.05008/0.13 = 0.3852M pH = pKa + log ([A-]/[HA]) pH = 7.4 + log (0.384/0.3852) pH = 7.40 The answer is (d) Hope this helps!
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.