For water, at its boiling point, the entropy of vaporizationis 118 J/K-mol. Assu
ID: 677304 • Letter: F
Question
For water, at its boiling point, the entropy of vaporizationis 118 J/K-mol. Assume a pressure of 1 atm.Calculate the enthalpy of vaporization.
You need an equation that gives the unknown quantity in termsof the two given ones. Also entropy is usually reported in J/mol-k,while enthalpy usually reported in kJ/mole For water, at its boiling point, the entropy of vaporizationis 118 J/K-mol. Assume a pressure of 1 atm.
Calculate the enthalpy of vaporization.
You need an equation that gives the unknown quantity in termsof the two given ones. Also entropy is usually reported in J/mol-k,while enthalpy usually reported in kJ/mole
Explanation / Answer
Formula : Svap = Hvap / Tb Given data : Svap = 118 J/K-mol andTb = 373K (bioling temperature of water at 1 atm pressure) Hvap = Svap * Tb =118 J.K-1mol-1 *373K =44014J.mol-1 =44.014kJ.mol-1Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.