Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Hi I\'m struggling with my chemistry question here, Have 15 ml of 0.1 m KCl in t

ID: 676789 • Letter: H

Question

Hi I'm struggling with my chemistry question here, Have 15 ml of 0.1 m KCl in test tube, also this solutionfreezes at -3.00 C. molar mass of Kcl is 74.55 g/mol. I need to find m = moles solute/ kg solvent which is =(grams/molecular weight)solute / kg solvent. Doing by myself, I found my mass of solvent to be (0.015L) * (1000m/1L) * (1Kg/1000g) * (7455g/mL) =118.825kg. I'm stuck after this. Any help QQ? Hi I'm struggling with my chemistry question here, Have 15 ml of 0.1 m KCl in test tube, also this solutionfreezes at -3.00 C. molar mass of Kcl is 74.55 g/mol. I need to find m = moles solute/ kg solvent which is =(grams/molecular weight)solute / kg solvent. Doing by myself, I found my mass of solvent to be (0.015L) * (1000m/1L) * (1Kg/1000g) * (7455g/mL) =118.825kg. I'm stuck after this. Any help QQ?

Explanation / Answer

Water typically freezes at 0.0 degrees Celsius.
Therefore, your KCl solution that froze at -3.00 C would meana Tf of 3.
Tf=3 i=2 Kf=1.86
Tf=Kf x i x m
3=1.86 x 2 x m 3=3.72m 3/3.72=m m=0.806
0.806=moles of solute/kg of solvent
Assuming a density of 1.00g/ml, 15ml of KCl would be 0.201moles of KCl.
0.806=0.201/x x=0.25 kg of solvent
So, in an aqueous solution of 15ml KCl, you would have 250g ofwater.
I am not sure if I completely answered your question, becauseI was a bit confused as to what it was, so I just tried to solveeverything I could. I hope it helps!
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote