7. A water solution of sulfuric acid (H2SO4) has a density of 1.67 g/mL and is 7
ID: 637698 • Letter: 7
Question
7. A water solution of sulfuric acid (H2SO4) has a density of 1.67 g/mL and is 75 percent H250, by mass. How many moles of H2SO, are contained in 500. mL of this solution? Cobalt chloride (CoCl2) exists as a hydrate (has non-covalently bound waters of hydration) with a molecular mass of 237.93. Prolonged heating can drive off the waters of hydration. A 54.8 g sample of the hydrate was heated for 15 minutes, cooled and reweighed. The residual mass was found to be 33.2 g Calculate the number of water molecules associated with each CoCh2 in the hydrate. 8.Explanation / Answer
Ans 7
Density of H2SO4 = 1.67 g/mL x 1000mL/L = 1670 g/L
Mass of H2SO4 per L = 1670 x 0.75 = 1252.5 g/L
Moles of H2SO4 per L = 1252.5 g/L x 1mol/98g
= 12.78 mol/L
Moles of H2SO4 in 500 mL solution = molarity x volume
= 12.78 mol/L x 500 mL x 1L/1000 mL
= 6.39 mol
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.