Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

can someone help with the old ones thank you How would you make 500.00mL of 1.50

ID: 636711 • Letter: C

Question

can someone help with the old ones thank you

How would you make 500.00mL of 1.50M sulfuric acid solution from a stock bottle that is 10.0M? Show calculation. 6. 7. What is the new molarity if 25.00mL of 6.00M hydrochloric acid is diluted to 250.0mL? 8. What is the molarity of the nitrate ion that is found in a solution made by dissolving 6.25g of aluminum nitrate in a total volume of 150.0mL? 9. A 100.00 mL solution made from dissolving 0.4525g of a powdered drink was determined to have a blue dye concentration of 6.28 X 10-6 M. If the molar mass of the dye was 792.84g/mol, what is the percent dye in the drink? 10. What ef t would the following have on your determined absorbance measurement of a fec solution. (too high, too low or unchanged)? Explain a. a foggy solution b. bubbles in the cuvette fingerprints that reflect light c. d. fingerprints on the cuvette that absorb at your chosen wavelength 162 10 SPECTROPHOTOMETRIC ANALYSIS OF BLUE DYE REPORT FORM

Explanation / Answer

6)

use dilution formula

M1*V1 = M2*V2

1---> is for stock solution

2---> is for diluted solution

Given:

M1 = 10.0 M

M2 = 1.5 M

V2 = 500.0 mL

use:

M1*V1 = M2*V2

V1 = (M2 * V2) / M1

V1 = (1.5*500)/10

V1 = 75 mL

Answer:

Take 75 mL of stock solution and add enough water until final volume is 500 mL

7)

use dilution formula

M1*V1 = M2*V2

1---> is for stock solution

2---> is for diluted solution

Given:

M1 = 6.0 M

V1 = 25.0 mL

V2 = 250.0 mL

use:

M1*V1 = M2*V2

M2 = (M1*V1)/V2

M2 = (6*25)/250

M2 = 0.600 M

Answer: 0.600 M

Only 1 question at a time please

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote