can someone explain the following to me please Ive been having trouble understan
ID: 636631 • Letter: C
Question
can someone explain the following to me please Ive been having trouble understanding the following thank you
Explanation / Answer
6) Given M1=10 M M2=1.5 M V2=0.5 L V1=?
We have relation M1V1=M2V2
V1=M2V2/M1=1.5*.5/10=0.075 litre
0.075 litre of 10 M sulphuric acid diluted to 0.5 litre to make 1.5 M solution.
7) Given : M1=6 M V1=0.025 L V2=0.25 L M2=?
M2=M1V1/V2=6*0.025/0.25=0.6 M
M2=0.6 M
8) 1 mole of Al(NO3)3 = 3 moles of nitrate ion
213 g Al(NO3)3=3*62 g nitrate ion
6.25 g Al(NO3)3=186*6.25/213=5.45 g nitrate ion
Molarity= no of moles / volume of solution in lit
no of moles of nitrate ion=mass/ Molar mass
mass=5.45 g Molar mass=62
no of moles= 5.45/62=0.087
Molarity=0.087/0.15=0.58 M
10) A foggy solution contains dust etc. due to this absorbance will decrease due decrease in conc.n of solution.
A bubbled solution contains air which in turn decreses conc.n results in decrese in absorbance
C and D Abosrbance decreses
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.