10 Thermodynamics Pre-lab Quiz Exit Exam Question 6 of 10 Use the following info
ID: 636402 • Letter: 1
Question
10 Thermodynamics Pre-lab Quiz Exit Exam Question 6 of 10 Use the following information to answer questions 5-10. A student determined the heat of neutralization of cooper 1) sulfate CuSO) mixed with potassium hydroxide (KOH) using the procedure described part 2 of this experiment. A 150.0 mL sample of a 1.50 M solution of CuSO, was mixed with a 150.0 mL sample of 3.00 M KOH in a coffee cup calorimeter. The temperature of both solutions and the calorimeter was 25.2 °C before mixing and 31.3 °C after mixing. The heat capacity of the calorimeter is 24.2 J/K. Calculate the heat of reaction (AHm for this reaction in units of J/mole of copper (I) hydroxide (CuOH.Assume the solution is dilute enough that the specific heat capacity and density of the solution is the same as that of water, 4.18 J/g-K and 1.00 g/mL Calculate the amount of heat transferred to the calorimeter using equation 7 in your lab manual. 147.6 609.8J 57.5J 788.8J NaxtExplanation / Answer
heat transfered to calorimeter(q1) = C*dT
C = heat capacity of calorimeter = 24.2 j/k
DT = 31.3-25.2 = 6.1 c
q1 = 24.2*6.1 = 147.62 j
answer: 147.6 j
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.