7b 17. Potassium acid phthalate, KHC 8 H 4 O 4 , or KHP, is used in many laborat
ID: 635665 • Letter: 7
Question
7b
17. Potassium acid phthalate, KHC8H4O4, or KHP, is used in many laboratories, including general chemistry laboratories, to standardize solutions of base. KHP is one of only a few stable solid acids that can be dried by warming and weighed in air. A 0.3754 g sample of KHC8H4O4 reacts with 37.33 mL of a NaOH solution in a titration. What is the molar concentration of the NaOH? KHC8H4O4(aq) + NaOH(aq) ? KNaC8H4O4(aq) + H2O(l). _____M
19. How many grams of solid calcium carbonate must decompose to produce solid calcium oxide and 540.0 mL carbon dioxide gas at 298°C and 727 torr? ______g
9. Milk of magnesia, an over-the-counter antacid liquid, is a suspension of magnesium hydroxide in water. It neutralizes the hydrochloric acid in the stomach to alleviate some stomach symptoms associated with excess acid. In a laboratory, 1.11 g Mg(OH)2 is added to 215.9 mL of 0.1790 M HCl in water. They react according to the following equation.
Mg(OH)2 + 2 HCl ? MgCl2 + 2 H2O
(a) What is the limiting reagent in this reaction?
(b) How much magnesium chloride is produced?
Explanation / Answer
17)
the Reaction is
KHC8H4O4(aq) + NaOH(aq) ? KNaC8H4O4(aq) + H2O(l)
moar mass of KHC8H4O4 = 204.44 gm/mole
that mean 1 mole of KHC8H4O4 = 204.44gm then
0.3574 gm = 0.3574/204.44
= 0.001748 mole of KHC8H4O4
According to reaction 1 mole of KHC8H4O4 react with 1 mole of NaOH then 0.001748 mole KHC8H4O4react with 0.001748 mole of NaOH
thus mole of NaOH = 0.001748 mole
37.33 ml = 0.03733 L
Molarity = no. of mole of solute/ volume of solution in liter
Molarity of NaOH = 0.001748/0.03733 = 0.047M
Molarity of NaOH = 0.047M
19)
We need a reaction:
Solid Calcium Carbonate = CaCO3
Solid Calcium Oxide = CaO
Apparently, there is loss of CO2...
the reaction must be the termal decomposition of CaCO3
this is given as
CaCO3(s) ---> CaO(s) + CO2(g)
note that all is solid but CO2 gas...
then
we are given V,T,P which are typically related to a gas
we can use the ideal gas law; so we cna relate to mol/mass
Apply law
PV = nRT
n = PV/(RT)
R is the ideal gas constant, use 0.082 for Liter, Kelvin and Atm
change to Liter; Kelvin and Atm instead of mL; Celcius and torr
T = 298C = 298 + 273 K = 571 K
298C is a very common number used, it is typically 273 + 25; that is, ambient Temperature when changed form Celcius to Kelvin.
Please consider that this may be Kelvin already and not C as stated...
P = 1 atm --> 760 torr
P = 727 torr --> 727/760 atm = 0.96 atm
For Volume
V = 1000 mL = 1 L
V = 540/1000 = 0.54 L
then
n = PV/(RT)
n = 0.96*0.540 / (0.082*571) = 0.0111 mol of CO2 gas
now, relate to stoichiometry
1 mol of CaCO3 --> 1 mol of CO2
then
0.0111 mol of CO2 --> 0.0111 mol of CaCO3
but we need mass so
1 mol of CaCO3 = 100.01 g/mol
0.0111 mol of CaCO3 = ?
mass = mol*MW = 0.0111*100.01 = 1.110 g of CaCO3 were used in order to get such amount of volume of CO2 in such conditions of T.P
mass of CaCO3 = 1.110 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.