18. + -13 points SerCP11 11.P.027 Suppose 8.80 x 103 3 of energy are transferred
ID: 635360 • Letter: 1
Question
18. + -13 points SerCP11 11.P.027 Suppose 8.80 x 103 3 of energy are transferred to 1.61 kg of ice at osC. The latent heat of fusion and specific heat f a 3.33 Jkg and c - 4186 (kgc) HINT (a) Calculate the energy (in ) required to melt all the ice into liquid water. (Enter your answer to at least three significant figures.) (b) How much energy (in J) remains to raise the temperature of the liquid water? (Enter your answer to at least three significant figures.) (c) Determine the final temperature of the liquid water in Celsius. oCExplanation / Answer
Part a
Energy required to melt the ice at 0°C
= mass of ice x Latent heat of fusion
= 1.61 kg x 3.33 x 10^5 J/kg
= 536130 J
= 5.36*10^5 J
Part b
Energy remains to raise the temperature of the liquid
= total energy transfered - energy required for melting
= 8.80*10^5 - 5.36*10^5
= 3.44 x 10^5 J
Part c
Energy remains to raise the temperature of the liquid from 0 to T
= mass x Cp x (T2-T1)
3.44 x 10^5 J = 1.61 kg x 4186 J/kg-C x (T - 0)
T = 51.1 °C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.