The stoichiometry of the addition is 1:1, meaning that for every one mole of tra
ID: 631280 • Letter: T
Question
The stoichiometry of the addition is 1:1, meaning that for every one mole of trans-cinnamin acid, one mole of Br2 is needed to form the addition product. The Br2 presents as a solution in dichloromethane solvent. This often causes problems for student when calculating stiochiometric equivalents. The bromine solution is 10% Br2 by volume. For instance, 100 mL of solution contains 10 mL of liquid Br2. The density of Br2 is 3.12 g/mL.
-Calculate the number of mmol of Br2 present in 0.48mL of bromine solution
-Calculate the number of mmol in 100 mg of trans-cinnamic acid (use a MW calculated to 2 decimal places)
-Which is limiting reagent?
-What is the theoretical yield of the addition product?
-Show all calculations
Explanation / Answer
0.48 ml bromine sol conatins 0.048 ml bromine = 0.048 x3.12 =0.14976 grams ,
mmol of bromine = (0.14976/159.8) x10^3 = 0.937 ,
mmol of trans cinamic acid = (100/148.16) = 0.6749 ,
since trans cinamic acid is present in less moles , it is limiting reagent (trans cinamci acid),
theoretical yiled of product = ( 0.6749)(148.16+159.8) = 207.85 mg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.