Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Acetic acid (Density 1.24 g/mL) Reacts with Zinc metal to yield zinc acetate and

ID: 628887 • Letter: A

Question

Acetic acid (Density 1.24 g/mL) Reacts with Zinc metal to yield zinc acetate and hydrogen gas (H2) in an airtight cylinder. If 15. 8 mL of acetic acid reacts completely to produce hydrogen gas, calculate the following: a. The mass of hydrogen gas produced? b. The mass of zinc acetate produced? c. The mass of zinc metal that completely reacts with he acetic acid? d. The volume of the container if the density of the hydrogen gas produced is 0.0771 g/ml. Assume that the zinc acetate, zinc, and acetic acid occupy negligible volume compared to the volume of the hydrogen gas? e. If acetic acid reacted completely and there was no zinc left in the cylinder, what is the total mass of the substances enclosed in the cylinder after the reaction is complete? I have a balanced equation: 2C2H4O2+Zn=Zn(O2CCH3)2+H2 if you just explain your answers to me that would be great because it is important that I learn this stuff too! Thanks so much I know it is a lot

Explanation / Answer

2C2H4O2 + Zn = Zn(O2CCH3)2+H2............ Mass of Acetic Acid = 1.24 x 15.8 = 19.59 g = 19.59 / 60 = 0.3265 moles .......2 moles of Acetic acid gives 1 mole of H2 ......=> Moles of H2 produced = 0.3265 / 2 = 0.16325 moles = 0.16325 x 2 = 0.3265 grams ..........b) Moles of zinc acetate = 0.3265 / 2 = 0.16325 => Mass = 183.48 x 0.16325 = 29.953 grams ........c) Moles of Zn metal = 0.3265 / 2 = 0.16325 => Mass = 0.16325 x 65.38 = 10.67 grams .........d) Mass of H2 = 0.3265 g ...=> Volume = mass / density = 0.3265 / 0.0771 = 4.235 mL = Vol of Container .......e) Total Mass = Mass of H2 + Mass of Zinc Acetate = 0.3265 + 29.953 = 30.2795 grams

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote