A sample of an ionic compound NaA, where A- is the anion of a weak acid, was dis
ID: 625997 • Letter: A
Question
A sample of an ionic compound NaA, where A- is the anion of a weak acid, was dissolved in enough water to make 100.0 mL of solution and was then titrated with 0.139 M HCl. After 500.0 mL of HCl was added, the pH was measured and found to be 4.88. The experimenter found that 1.00 L of 0.139 M HCl was required to reach the stoichiometric point of the titration. (a) What is the Kb value for A-? (b) Calculate the pH of the solution at the stoichiometric point of the titration. Please show your work and if you can, put it in the right significant figures.Explanation / Answer
moles HCl = 1.00 L x 0.103 M = 0.103
= moles A-
moles HCl = 0.500 L x 0.103 = 0.0515
A- + H+ >> HA
moles A- = 0.103 - 0.0515 = 0.0515
moles HA = 0.0515
because the moles are the same also the concentrations will be the same
pKb = 9.36
pOH = pKb + log 1
pOH = 9.36
pH = 4.64
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.