Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A pendulum (load mass M= 100.00 g, cord length L= 9.80665 m, the cord is nearly

ID: 624418 • Letter: A

Question

A pendulum (load mass M= 100.00 g, cord length L= 9.80665 m, the cord is nearly mass-less, no friction at the support/hook) is located inside of a perfectly insulated chamber filled with 10.000 moles of a mono-atomic, low-pressure gas at T0= 25.0000 degree C. Initially, the pendulum is lifted from the vertical line by the angle theta 0= 5.000 degree. The pendulum is allowed to move from the starting angle theta 0 until it stops, Calculate the final temperature of the gas after the pendulum stops; If the pendulum, on average, looses one millionth of its energy at every period of motion, how much time will it take before the pendulum stops. What is the overall change of entropy (measure & sign) of the gas during the motion of the pendulum? A set of 13 particles occupy states with energy (epsilon) levels: epsilon/kB = 0, 100, 200 K For the following population distributions, A={8, 4, 1}; B={9, 3, 1}; C={10, 1, 2} : Determine and justify which one (A, B or C) represents a Boltzmann distribution; For this [Boltzmann] population distribution, calculate the temperature of the system. Some potentially useful supporting information Ideal gases: E=3/2RT; N2/N1 = exp{-(E2-E1)/RT}; N2/N1 = exp{-(epsilon2-epsilon1)/kBT}; R=NA*kB R=8.31 J/(K*mol); NA=6.02*10^23; Harmonic oscillators: omega=root(g/L); omega=root(k/M); g= 9.80665 m/s2

Explanation / Answer

plzzz post ur question one by one so that i can help u.....

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote